Inż. arch. wnętrz Katarzyna Iwańska zdradza PRZEPIS NA KUCHNIĘ

Jak bezbłędnie zaprojektować kuchnię?

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym wyposażenie nie może być dziełem przypadku, a nader często jeszcze design i optyka kuchni są cenione wyżej niż jej funkcjonalność. I zwykle to cena jest na pierwszym planie. Planując budżet na remont mieszkania zacznij od kuchni,

-to ona jest sercem domu i to w niej spędzasz najwięcej czasu,

-to w kuchni więcej niż 80 razy dziennie otwierasz i zamykasz szuflady,

-to w kuchni dziennie wykonujesz ponad 50 czynności na blacie roboczym lub w zlewozmywaku,

-podczas użytkowania jednej kuchni, to jest średnio 20 lat - wykonujesz miliony chwytów rękoma, niezliczone ilości skłonów i pokonujesz odcinki, których suma jest równa drodze z Hamburga do Barcelony (nawet 2 tysiące kilometrów).

W sumie spędzasz w niej w ciągu roku 1 miesiąc! Dlatego nie rezygnuj w procesie jej projektowania z komfortu i ergonomii jej użytkowania.

Szalenie ważny jest układ 3 głównych sprzętów: lodówki, zlewozmywaka i kuchenki.

Jeżeli już podczas planowania kuchni zwrócisz uwagę na to, żeby sprzęty były ustawione odpowiednio i przez to przebieg pracy był prawidłowy, w przyszłości przygotowywanie posiłków będzie dla Ciebie o wiele prostsze.

Cała filozofia projektowania przestrzeni kuchennej opiera się na zdefiniowanym w latach 50 -tych trójkącie roboczym. Zasada trójkąta roboczego polega na przyporządkowaniu sprzętów do wierzchołka trójkąta. Sztuką jest stworzenie tych trzech punktów tak, aby nie były zanadto oddalone od siebie (powodowałoby to chodzenie w tą i z powrotem więcej niż potrzebujesz podczas pracy), ani nie za blisko (tworzy to ciasne warunki pracy).

Aby kuchnia była funkcjonalna odległości pomiędzy urządzeniami w trójkącie

kuchennym powinny być następujące:

·         od lodówki do zlewozmywaka 120 – 210 cm

·         od zlewozmywaka do płyty podobnie 120 – 210 cm

·         i od lodówki do płyty między 120 a 270 cm.

Przy projektowaniu funkcjonalnej kuchni powinniśmy się wesprzeć podziałem tego pomieszczenia na 5 stref:

Podczas decydowania gdzie umieścić szafki i urządzenia w relacji względem siebie, może być pomocne myślenie o nich jako o strefach pracy.

  Pierwsza strefa ZAPASY

Miejsce na żywność, produkty chłodzone w lodówce i zamrażarce, puszki itp.

  Druga strefa PRZECHOWYWANIE

Do tej strefy należą przedmioty użytku codziennego, jak sztućce, drobiazgi, pojemniki na żywność tym podobne.

  Kolejna ZMYWANIE

W tej strefie powinno się znaleźć miejsce na środki czystości. Twój zlew, jest ważnym miejscem. Zaplanuj go, aby był niedaleko od zamrażarki, dla łatwiejszego przygotowania jedzenia. Niedaleka odległość od kuchenki ułatwi też odlewanie makaronu i warzyw.

  Czwarta strefa: PRZYGOTOWYWANIE

To główny obszar pracy w kuchni. W tej strefie przechowuj sztućce robocze, miski, przyprawy, deski do krojenia, olej, robot kuchenny i tym podobne.

  Ostatnia strefa: GOTOWANIE

Tutaj trzymaj sztućce do gotowania, garnki, formy do pieczenia. Unikaj chodzenia z gorącymi garnkami i patelniami. Pomyśl o umieszczeniu swojej kuchenki blisko zlewu i blatów roboczych.  

Odpowiednie umieszczenie każdej z 5 stref -  jest decydujące dla otrzymania ergonomicznego trójkąta pracy, z naturalnym przepływem pracy i wszystkim w zasięgu. I co bardzo ważne: podział na 5 stref można zastosować do wszystkich kuchni – niezależnie od ich wielkości i formy.

Najłatwiej jest zrozumieć podział stref na przykładzie kuchni jednorzędowej.

Gdy miejsce jest ograniczone, trójkąt pracy redukujemy do linii prostej, często jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie. Zaprojektuj meble tak, by skracały, a nie wydłużały czas przygotowywania potraw. Krótko mówiąc, w kuchni wszystko musi być pod ręką. Gdy strefy są planowane zgodnie ze wskazówkami zegara (tj od lewej do prawej) to jest to kuchnia dla osoby praworęcznej.

Jesteś leworęczny? Zaplanuj zatem swoją kuchnię wg zasady lewej ręki, strefy powinny być ustawione odwrotnie.  

1.     Jako że chłodziarka jest często używana przez domowników,

ważne jest usytuowanie jej blisko wejścia do kuchni. Wtedy, za każdym razem po powrocie z zakupami, będziemy oszczędzać czas na rozpakowywanie.

2.     Obok lodówki musi się znaleźć niezbędny do tego blat. Minimum 60 cm.

Następnie zlewozmywak - wyjmując warzywa, owoce, mięsa możemy od razu je umyć.

3.     Najwięcej miejsca potrzebujemy między zlewozmywakiem a płytą,

to tam przerabiamy składniki. Blat ok 80 cm.

4.     Dalej gotujemy.

5.     I tuż za płytą potrzebujemy miejsce do odłożenia przygotowanych posiłków.

 

Powodzenia!  

Więcej porad już wkrótce.

katarzyna@iwanska.pl